• Nowy projekt w naszej szkole!

• 11.01.2022 16:58
      • Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 we Wrocławiu
      • Przedmiotem projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest wypracowanie rozwiązań, służących wspieraniu pracy szkół w zakresie zapewnienia optymalnych warunków rozwoju wszystkich uczniów. Szczególnej pomocy wymagają uczniowie z niepełnosprawnościami, więc powstała koncepcja powołania Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW). Nowo tworzone struktury, powstające na bazie placówek specjalnych będą wspierać przedszkola/szkoły ogólnodostępne w celu podnoszenia jakości edukacji włączającej. Utworzenie SCWEW, w ramach realizacji Grantu w konkursie realizowanym w projekcie „Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą” (SCWEW) realizowanego w ramach II Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty, powierzono Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 10 we Wrocławiu ul. Parkowa 27 – placówce obejmującej całościowym oddziaływaniem terapeutyczno-edukacyjnym uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze sprzężeniami. Okres realizacji projektu: 1.12.2021 – 30.06.2023. Zespół SCWEW tworzą nauczyciele i specjaliści, przygotowani do pracy z uczniami z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zatrudnieni w SOS-W nr 10 (lider, ekspert ds. informacji i ewaluacji, ekspert ds. edukacji włączającej, ekspert ds. technologii wspomagających, nauczyciel i specjalista oligofrenopedagog) oraz koordynatorzy ds. współpracy ze SCWEW ze szkół i przedszkoli ogólnodostępnych. Kadra specjalistów będzie wspomagana przez zewnętrznych ekspertów z poszczególnych dziedzin zatrudnianych (w miarę potrzeb) do realizacji celów SCWEW. Współdziałanie w zakresie realizacji potrzeb szkoleniowych oraz utworzenia sieci współpracy i wsparcia dla nauczycieli, SCWEW będzie prowadził z Poradniami Psychologiczno- Pedagogicznymi, Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Działania SCWEW skierowane są przede wszystkim na wsparcie 5 wrocławskich przedszkoli i szkół objętych projektem grantowym, tj.: Przedszkola nr 71 „Chatka Małego Skrzatka”, Szkoły Podstawowej nr 83, Liceum Ogólnokształcącego nr XV, Technikum nr 5 w Zespole Szkół Zawodowych nr 5, Branżowej Szkoły I stopnia nr 9 w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Działania Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW) obejmują między innymi:

• konsultacje indywidualne i grupowe dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola i szkoły ogólnodostępnej,
        • wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną, wspieranie kadry kierowniczej,
        • organizowanie szkoleń specjalistycznych oraz sieci współpracy,
        • organizowanie wizyt studyjnych (dobre praktyki),
        • prowadzenie bazy informacji o instytucjach i podmiotach udzielających wsparcia w środowisku lokalnym.

W ramach realizacji zadań SCWEW zostanie zakupiony sprzęt specjalistyczny i pomoce dydaktyczne zgodnie ze zidentyfikowanymi potrzebami przedszkoli i szkół ogólnodostępnych. Sprzęt będzie wypożyczany przedszkolu/szkole, zgodnie z ich zapotrzebowaniem po uzyskaniu pozytywnej akceptacji zespołu SCWEW. Działania zaplanowane w pilotażu służą przygotowaniu przedszkola /szkoły/placówki specjalnej do nowej roli, polegającej na podejmowaniu działań na rzecz wdrażania edukacji włączającej, w tym do podejmowania działań informacyjnych i prowadzenia zajęć modelowych. Efektem projektu powinna być poprawa dostępności usług edukacyjnych dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, w tym z niepełnosprawnościami.

Sobota 18.05.2024