Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław
- 10.07.2024 11:20
Nazwa projektu:
Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław
Nr umowy o dofinansowanie:
FEDS.02.01-IZ.00-0024/23 z dnia 28.06.2024 r.Źródło finansowania:
Priorytet 2: Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku
Działanie 2.1: Efektywność energetyczna w budynkach publicznych
Program: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027
Opis projektu:
Głównym założeniem i zakresem projektu jest kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych placówek oświatowych Gminy Wrocław. Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia wpływu na środowisko i przystosowania do zmian klimatycznych, a także obniżenia kosztów funkcjonowania placówek oświatowych. Idea realizacji projektu odzwierciedla dążenie władz Gminy do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju miasta.
Przedmiotem projektu są:
1. Modernizacja energetyczna sali gimnastycznej i budynku B w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida 7 we Wrocławiu. Prace obejmą w szczególności: remont elewacji z wymianą/renowacją stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę studni piwnicznych z montażem krat zamykających, przebudowę i remont ścian, sufitów i podłóg, wymianę stolarki drzwiowej, przebudowę i remont wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, poziomej i pionowej, remont budynku sali gimnastycznej z wiatrołapem.
2. Modernizacja energetyczna budynku głównego Liceum Ogólnokształcącego nr IV przy ul. Świstackiego 12-14 we Wrocławiu. Prace obejmą w szczególności: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, poprawę sprawności cieplnej systemu grzewczego, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, poziomej i pionowej, naprawę elewacji w zakresie tynków, renowację lukarny dachowej.
3. Modernizacja energetyczna bloku sportowego (budynku B) Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella 3 we Wrocławiu. Planuje się w szczególności: remont i termomodernizację elewacji sali gimnastycznej, remont więźby dachowej i termomodernizację dachu sali gimnastycznej, wentylację mechaniczną, wymiana stolarki okiennej, docieplenie podłogi, remont ścian i sufitów, częściowe docieplenie elewacji budynku B.
Grupy docelowe:
1. Mieszkańcy Wrocławia oraz jego aglomeracji.
2. Osoby korzystające z usług miasta (w tym turyści, osoby przebywające na jego terenie czasowo, np. uchodźcy, goście z Ukrainy korzystający z usług edukacyjnych).
3. Osoby korzystające bezpośrednio z placówek edukacyjnych objętych projektem.
Cele projektu:
Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej placówek oświatowych oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych poprzez modernizację energetyczną realizowaną w zabytkowych obiektach.
Cele szczegółowe:
• dostosowanie placówek oświatowych do nowych standardów technicznych, funkcjonalnych, użytkowych i eksploatacyjnych; Wykonanie zaplanowanych prac, w tym izolacji przeciwwilgociowej, docieplenia ścian zewnętrznych, wymiana i modernizacja stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie wentylacji mechanicznej, pozwolą osiągnąć mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, zredukować jego straty i przyczynią się do redukcji emisyjności obiektów.
• osiągnięcie efektu ekologicznego; W wyniku realizacji projektu nastąpi redukcja emisji CO2 o 45,11 tony/rok (19,94%). Projekt przyczyni się także do obniżenia rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych o 126,31 MWh/rok (20,01%).
• obniżenie kosztów funkcjonowania placówek oświatowych; Roczna ilość zaoszczędzonej energii cieplnej wyniesie 148,62 MWh/rok (20,56%), co znacznie zmniejszy roczny koszt energii.
Wskaźniki produktu:
• Budynki publiczne o udoskonalonej charakterystyce energetycznej: 2 609,01 m2
• Liczba zmodernizowanych energetycznie budynków: 3 szt.
Wskaźniki rezultatu:
· Szacowana emisja gazów cieplarnianych: 181,15 ton ekwiwalentu CO2/rok
Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie:
· Całkowita wartość projektu: 14 357 757,99 PLN
· Kwota dofinansowania: 7 499 812,50 PLN, w tym
- wkład UE (EFRR) w wysokości 70% wydatków kwalifikowanych projektu tj. 6 999 825,00 PLN;
- budżet państwa (BP) w wysokości 5% wydatków kwalifikowanych projektu tj. 499 987,50 PLN;
· Wkład własny: 6 857 945,49 PLN
Jednostka Gminy zaangażowana w realizację projektu:
Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) (https://zim.wroc.pl/)
Informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej można znaleźć na stronach internetowych:
https://funduszeuedolnoslaskie.pl/
http://www.mapadotacji.gov.pl/
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
Uprzejmie informujemy o możliwości pisemnego zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r.
Instytucja Zarządzająca: Urzęd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły