• Udział nauczycieli ZSZ nr 5 we Wrocławiu w ramach projektu Erasmus+ w mobilności edukacyjnej - Kształcenie i szkolenie zawodowe we Włoszech

• 17.11.2023 10:28
      • W wyniku kontynuacji wieloletniej współpracy z Fundacją Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego „Faveo” nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w mobilności edukacyjnej, która odbyła się we Włoszech w dniach 24-26.10.2023r.
      • Organizacją, która przyjęła grupę dziesięciu polskich nauczycieli z trzech miast: Ostrzeszowa, Włocławka i Wrocławia ,była „Eurocultura” w Vincenzy. Naszą szkołę reprezentowały : pani Małgorzata Kończyńska, pani Krystyna Stępień oraz pani Lidia Nestoruk. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z warunkami prowadzenia i organizacji kształcenia zawodowego w szkołach średnich we Włoszech, w szczególności założeń systemu kształcenia zawodowego, zasad organizacji zajęć praktycznych i teoretycznych. Dokonaliśmy porównań systemów kształcenia zawodowego w Polsce i we Włoszech. Mieliśmy możliwość obserwacji warunków w jakich odbywa się kształcenie praktyczne w placówkach edukacyjnych we Włoszech. W odwiedzonym przez nas Zespole Szkół Zawodowych ENAIP Veneto SFP podziwialiśmy doskonale wyposażone pracownie zawodowe, w których uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności w wybranych przez nich zawodach. Uczniowie na lekcjach byli skupieni na sumiennym wykonywaniu swoich zadań, przyjemnością było obserwowanie ich pracy.

Trzeba nadmienić, że we Włoszech prowadzony jest nabór do szkół zawodowych zgodny z zapotrzebowaniem rynku pracy, co gwarantuje absolwentom uzyskanie zatrudnienia po zakończeniu edukacji. W trakcie naszego pobytu w placówkach edukacyjnych prowadziliśmy rozmowy z Włoskimi nauczycielami, w trakcie których dzieliliśmy się doświadczeniem i wymienialiśmy się informacjami dotyczącymi kształcenia w naszych krajach. Była to doskonała okazja do podnoszenia naszych umiejętności w komunikowaniu się w języku angielskim. Ogromną przyjemnością było poznanie historii Vincenzy, jej zabytków, historii ich twórców. W szczególności zachwyciła nas Basilica Palladiana, nazwana nazwiskiem jej architekta Andrea Palladio, który zaprojektował wiele wspaniałych budowli min. wyjątkowe i niepowtarzalne Teatro Olimpico. Ponadto odwiedziliśmy miasto wśród morskiej toni, zbudowane na wodzie- czy już wiecie które? Tak, to była Wenecja uznana za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Pośród mnogości zabytków Wenecji wspomnę tylko o Bazylice Św. Marka, moście Rialto tworzących unikatowy zespół architektoniczny by zachęcić Was do odbycia wycieczki to tego niezwykłego miasta, które jest centrum sztuki, kultury i turystyki.  Z każdej podróży wracamy bogatsi w wiedzę o kulturze, zwyczajach, historii i ludziach, którzy ją tworzyli. Bądźcie ciekawi świata i jako zdolni rzemieślnicy zmieniajcie go na lepszy. Dziękujemy kierowniczce projektu Pani Magdalenie Mazik-Gorzelańczyk oraz koordynatorce projektu Pani Aleksandrze Novello za przygotowanie i przeprowadzenie tego projektu.

Lidia Nestoruk

Fotografie Lidia Nestoruk