• Erasmus 2020 - wyjazd naszych uczniów do Magdeburga

• 10.11.2020 13:18
      • Cukiernicy i kucharze z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 na stażu w Magdeburgu.

• Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Fundacją Kształcenia Zawodowego i Miedzykulturowego „ Faveo” oraz Zespołem Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu w dniach 12.10.2020 - 23.10.2020r. piętnastoosobowa grupa naszych uczniów rozpoczęła staż zawodowy w Bildungsnetzwerk w Magdeburgu. Dziesięcioro uczniów w zawodzie kucharz i pięcioro w zawodzie cukiernik miało możliwość podwyższenia swoich umiejętności zawodowych, kompetencji językowych, społecznych i personalnych. Uczniowie podzieleni na grupy, dzięki merytorycznej i troskliwej opiece instruktorów codziennie doskonalili swoje umiejętności praktyczne. Każdego dnia instruktorzy przygotowywali nowe zadania, które krok po kroku, pod bacznym okiem mistrzów realizowali nasi uczniowie zgodnie z recepturami charakterystycznymi dla naszych niemieckich sąsiadów. Również mieli możliwość wykazania się własną inwencją. Uczniowie zaproponowali przygotowanie „naszej potrawy” również lubianej przez instruktorów z Bildungsnetzwerk czyli pierogów. Było to nie lada wyzwanie, z którym sobie świetnie poradzili! Wszyscy lepiliśmy pierogi, starając się by w gotowaniu się nie rozkleiły. Furorę zrobiły ciasta, które upiekły uczennice wg własnych przepisów. Nasi adepci w zawodzie kucharz codziennie raczyli gości wspaniałymi potrawami. Przebywanie w wilii Bildungsnetzwerk łączy doskonalenie zawodowe z przebywaniem w pięknym historycznym budynku usytuowanym w starym parku. Po pracy uczniowie mogli podziwiać uroki nadchodzącej jesieni. Praca w tutejszej kuchni ma inny wymiar – była to po prostu sztuka, którą otaczały zapachy wielu produktów, przypraw i fantastyczna atmosfera, muzyka, której nawet nie zakłócały trudy codziennego tłumaczenia z języka niemieckiego. Spektakularnie wyglądały talerze z owocami przygotowane wg wskazówek instruktorów, którzy dzieli się swoimi umiejętnościami z uczestnikami stażu. Codzienna praca cukierników zaczynała się od zapoznania się z przepisami ciast w języku niemieckim i przetłumaczeniu ich na język polski. Zarówno kucharze jak i cukiernicy codziennie poznawali nowe nazwy w języku niemieckim i doskonalili swoje umiejętności językowe. Cukiernicy poznali dogłębnie arkana sztuki cukierniczej, która tylko pozornie wygląda na łatwą. Dzięki wysokim umiejętnościom i chęci podnoszenia kwalifikacji nasi uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z przygotowanymi dla nich zadaniami. Degustacja ciast i tortów przynosiła wszystkim nie tylko przyjemność ale pozwoliła na porównanie prac zespołów. Uczniowie mieli okazję pracować na najwyższej jakości produktach, która była bardzo ważna min. przy wykonywaniu pralin. Instruktorzy byli bardzo zadowoleni z merytorycznego przygotowania naszych uczniów, ich chęci do podnoszenia kwalifikacji, kreatywności i pracowitości. Nasi uczniowie są wdzięczni naszym instruktorom za całą wiedzę im przekazaną i cudowną atmosferę w czasie odbywania stażu. Bardzo mile uczestnicy wspominają wycieczkę do zabytkowego Halle i centrum historycznego Magdeburga. Poznaliśmy najważniejsze zabytki obu miast, cieszyliśmy się urokiem zabytkowych kamienic i ciekawych miejsc. Zwiedzanie fabryki czekolady zrobiło na mas duże wrażenie. Ciekawym doświadczeniem dla nas wszystkich było wspólne wędkowanie wraz z naszymi instruktorami. Złowione wspólnie pstrągi tęczowe zostały przez naszych uczniów przygotowanie do konsumpcji. Tak więc dzięki odbywaniu stażu w Bildungsnetzwerk Magdeburgu 15 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych we Wrocławiu nie tyko podniosła swoje kwalifikacje zawodowe i językowe. Poznała warunki pracy w innym kraju, zwyczaje kulinarne, historię i zabytki naszego sąsiada, którym są Niemcy ale przede wszystkim nawiązała piękne relacje z naszymi instruktorami . Ja osobiście dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Obserwowałam jakie robicie postępy, jak się zmieniacie, jakimi jesteście dobrymi ludźmi. Podążajcie dalej drogą Waszego samo rozwoju do Waszych osobistych sukcesów.
        Opiekun grupy Lidia Nestoruk

Sobota 18.05.2024